Ga naar de inhoud

STOF performance in Theater Rotterdam

De foyer van Theater Rotterdam stroomt vol, het publiek komt van heinde en verre, sommige zijn zelfs opgehaald met de speciale Women Connected bus, zodat iedereen, jong, oud of slecht ter been kan meereizen op Het Vliegende Tapijt.
Van het plafond tot aan de grond, de ruimte van het Haltheater is goed gevuld met Krachtzakjes. Bezoekers bekijken en beluisteren aandachtig de luisterexpositie met behulp van een koptelefoon waarin de stemmen van de makers te horen zijn. Elk zakje haar eigen verhaal. Er zijn de afgelopen tijd ruim 200 portretten ingeleverd, elk een eigen plekje in deze intieme setting. Een bijzonder voorproefje van wat de bezoeker te wachten staat op deze buitengewone avond.

Vervolgens vind het publiek haar weg naar de grote zaal en krijgt ook daar een koptelefoon toegereikt. De bezoekers nemen plaats en zetten hun koptelefoon op. In een betoverende theatersfeer komt Het Vliegende Tapijt tot leven. Het podium wordt een magische plek waar gedeelde verhalen samenkomen en de draden vormen van een onvergetelijke reis door de menselijke ervaring.

Terwijl Het Vliegende Tapijt neerdaalt in het theater, delen de vrouwen van Women- en Young Connected hun verhalen. Ze vertellen over hun jeugd, families, de strijd voor gelijkheid en hoe ze hun eigen identiteit hebben gevormd te midden van allerlei verschillende invloeden. “Door mee te spelen verwerk ik veel van wat ik heb meegemaakt” vertelt Shanti achter de schermen, voor haar scene heeft ze haar eigen choreografie gemaakt. 
Elk verhaal wordt verteld in de taal van de verteller en met behulp van boventiteling in het Engels kan iedereen in de zaal zichzelf herkennen in de scenes van STOF. 

Jacqueline, de oudste deelnemer van Women Connected, deelt haar interpretatie van wie zij is. “Door mijn aderen stroomt het indianenbloed van mijn moeder, ik ben wie ik ben.” 
Indrukwekkende, verdrietige en hartverwarmende vertellingen, afgewisseld door dans en muziek. Het speciaal samengestelde vrouwenkoor zingt onder de bezielende leiding van Kijan stukken in het Arabisch, Surinaams en Nederlands. 
Konstantina, een van de Young Connected deelnemers, begeleidt hen op de piano, haar betoverende spel houdt iedereen op het puntje van hun stoel. 
De spelers vinden verbinding in de universele thema’s van liefde, verlies, hoop en veerkracht. De voorstelling laat zien dat ondanks de verschillen in cultuur en achtergrond, we allemaal menselijke wezens zijn die verlangen naar begrip, acceptatie en verbondenheid. Als bezoeker kun je er niet meer omheen; je bent onderdeel geworden van Het Vliegende Tapijt. 

Het publiek verlaat de voorstelling geïnspireerd, met een hernieuwde waardering voor de diversiteit van de wereld en het besef dat het delen van onze verhalen ons dichter bij elkaar brengt. 
Als aandenken aan de voorstelling krijgt iedereen in de zaal een speciaal tweetalig programmaboekje (Nederlands en Engels) mee naar huis, waarin ze worden voorgesteld aan enkele vrouwen die een bijzondere bijdrage hebben geleverd aan Het Vliegende Tapijt. Een vraagstuk blijft; hoe zal Women Connected deze twee avonden in een volle grote zaal van Theater Rotterdam ooit nog kunnen overtreffen? Daadwerkelijk een theatervoorstelling om nooit te vergeten.